A Nagyberek valaha, évszázadokkal ezelőtt, az akkor még több méterrel magasabb vízállású Balaton részét képezte, aminek partja a mostani partvonalnál jóval délebbre húzódott. Az északi hullámzás hordotta homok azután turzásokat emelt a mai part közelében, s hosszú idő alatt, a Balaton vízszintjének csökkenésével párhuzamosan, a Nagyberek területe a tóról lefűződött s a Kis-Balatonhoz hasonló mocsaras területté vált. A lápvilág századokon keresztül nyújtott mendéket a betyároknak s az idegen katonák elől bújdosó, környékbeli népeknek egyaránt. A terület legkésőbbi időkig mocsaras északi részeit a XX. század folyamán sűrű csatornarendszer kiépítésével fokozatosan lecsapolták, az így keletkezett szárazulatok jó részén ma legeltetés és erdő- és vadgazdálkodás folyik a növénytermesztés mellett. A lápvidék utolsó érintetlen része Fehérvíz néven már évtizedek óta védett terület.
A Balatonfenyveshez tartozó, attól három kilométerre fekvő Majorka vagy földrajzi nevén Imremajor kiépülése nagyrészt az 1920-as években itt élő és a mocsárlecsapolásokban is tevékeny részt vállaló gróf Hunyadi Imre földbirtokosnak köszönhető, nevét is róla kapta. A legfontosabb gazdasági tevékenység a mocsárban eltemetődött növények elszenesedésével keletkező tőzeg bányászata volt, melyet az ezidőben kiépült keskeny nyomtávú vasúton szállítottak a fenyvesi vasútállomásra, onnan pedig szerte az országba, részben fűtés, részben talajjavítás céljából. A kisvasút egykoron az egész Nagyberek legfontosabb közlekedési eszköze volt, összekötötte annak falvait és tanyabokrait Fenyvessel és így az országos közlekedéssel. A kisvasút ma már csak egykori hálózatának töredékén, Fenyves és Somogyszentpál között jár menetrendszerűen, megállói közül az egyik a néhány tucat házból álló Imremajor.
Imremajor, ahol ma Fenyves lakosságának egytizede lakik, a XX. század utolsó évtizedeiben a hanyatlás és pusztulás szomorú korát élte, mígcsak 2006-tól széleskörű összefogással meg nem kezdődött újbóli felvirágoztatása, melynek egyik eredménye a Majorka, amely mára a környék emblematikus úticéljává vált. Majorkát kerékpárral vagy autóval a kisvasút és a 7-es út kereszteződésétől nyugatra, a csatorna mellett nyugatnak induló úton lehet megközelíteni, a távolság kb. 3 km. Mielőtt eléjük az út jobb oldalán álló. hatalmas terménysilót, balra kell fordulni, majd a hídon átkelve jobbra, s nemsokára ott állunk a Majorka kapujánál. Persze a kisvasúttal is idevonatozhatunk Fenyvesről vagy akár Somogyszentpálról!
Képek nagyítása: jobb egérgomb, utána Kép megjelenítése
Majorka honlapja (szállás, programok, Berek Safari videók): www.majorka-nagyberek.hu |